Bliss Homes

Bliss Homes, 134 lägenheter med 2 till 4 sovrum innanför Casares Costa Golf, 3 minuter från Doña Julia och 4 från Finca Cortesín.

Från €395K

Begär information
€395K – €551K Prisintervall
2 – 4 Sovrum
99 – 180 m² Byggyta
2026 Färdigställande
14 Tillgängliga enheter
Casares Läge

Om Bliss Homes

Casares

Tre minuter till Doña Julia och fyra till Finca Cortesín: Bliss Homes placerar 134 lägenheter med 2, 3 och 4 sovrum inom Casares Costa Golf, i nio byggnader med endast två och tre våningar.

Väst- och sydvästorientering fyller eftermiddagarna med ljus, och från vissa bostäder når vyerna Medelhavet. Markplan lägger till privata trädgårdar och de övre, upphöjda terrasser över golfen. Öppna vardagsrum och matsal ansluter till dessa terrasser, och köken levereras kompletta med lågenergiaprater.

Invånarna har landskap trädgårdar, en stor gemensam pool och ett gym. Gemenskapen har dimensionerats för att erbjuda goda faciliteter utan att generera höga underhållskostnader.

Specifikationen inkluderar individuell aerotermal varmvattenproduktion, kanaliserad luftkonditionering, PVC-yttre timmerarbete, dubbelglas, porslinsplattor och förstärkt termisk och akustisk isolering. Källaren innehåller 166 parkeringsplatser och 134 förrådsrum.

Estepona marina är ungefär 15 minuter bort, Estepona Golf omkring tio, Gibraltar cirka 45, och Marbella ansluter via AP-7.

Konstruktionen pågår och slutförande, tillsammans med First Occupation Licence, är planerat för fjärde kvartalet 2026.

Betalningsstruktur:

Utländska invånare

30% + moms vid undertecknande av det privata köpekontraktet.

70% + moms vid färdigställelsen.

166 garageplatser för 134 bostäder: besökares bilar får en plats här också.

Bekvämligheter & Egenskaper

  • Gym
  • Havsutsikt
  • Bergutsikt
  • Bekvämligheter i närheten
  • Närliggande transport
  • Luftkonditionering
  • Bergsida
  • Nära stranden
  • Nära golf
  • Utomhuspool
  • Underjordiskt garage
  • Hiss
  • Aerotermi

Tillgängliga enheter

TypPrisStatusSovrumBadrumByggtTerrass
Lägenhet·2 sovrum·99 m² €395.000Lägenhet€395.000 Tillgänglig 2299 m²109 m²
Lägenhet·2 sovrum·101 m² €435.000Lägenhet€435.000 Tillgänglig 22101 m²73 m²
Lägenhet·2 sovrum·101 m² €460.000Lägenhet€460.000 Tillgänglig 22101 m²73 m²
Lägenhet·3 sovrum·123 m² €452.000Lägenhet€452.000 Tillgänglig 32123 m²128 m²
Lägenhet·3 sovrum·123 m² €463.000Lägenhet€463.000 Tillgänglig 32123 m²137 m²
Lägenhet·3 sovrum·148 m² €485.000Lägenhet€485.000 Tillgänglig 33148 m²90 m²
Lägenhet·3 sovrum·148 m² €518.000Lägenhet€518.000 Tillgänglig 33148 m²102 m²
Lägenhet·3 sovrum·123 m² €521.000Lägenhet€521.000 Tillgänglig 32123 m²139 m²
Lägenhet·3 sovrum·125 m² €535.000Lägenhet€535.000 Tillgänglig 32125 m²134 m²
Lägenhet·3 sovrum·125 m² €540.000Lägenhet€540.000 Tillgänglig 32125 m²134 m²
Lägenhet·3 sovrum·125 m² €549.000Lägenhet€549.000 Tillgänglig 32125 m²134 m²
Lägenhet·3 sovrum·125 m² €550.000Lägenhet€550.000 Tillgänglig 32125 m²134 m²
Lägenhet·4 sovrum·180 m² €516.000Lägenhet€516.000 Tillgänglig 43180 m²86 m²
Lägenhet·4 sovrum·180 m² €551.000Lägenhet€551.000 Tillgänglig 43180 m²92 m²

Läge

Casares

Casares och Manilva ligger vid den lugna västra kanten av Costa del Sol, där Málagaprovins möter Cádiz. Inga höghus, ingen folksamling, bara vitputsade bergstoppsbyar, orörda stränder och några av de bästa fastighetsvärdena som finns kvar på kusten. De är två separata kommuner – Casares med 9 009 invånare (januari 2025) och Manilva med 18 818 (2024, med 93 nationaliteter) – som delar en kustlinje, en fastighetsmaklares förkortning och en liknande avslappnad karaktär.

Området sträcker sig från La Duquesa marina i väster till Finca Cortesín-egendomen inlandet, med det dramatiska pueblo blanco i Casares som tittar från sin högtliggande plats. Casares by växte upp omkring ett mauriskt slott från 1200-talet; efter Rondas fall 1485 gick det till Rodrigo Ponce de León, hertig av Cádiz. Det är också födelseorten för Blas Infante, figuren som betraktas som far till Andalusisk regional identitet. Varje vår, när regnen…

Guía del Área de Casares & Manilva →

Projektplats

StrandPlaya Chica 5 min körning
SupermarketLidl 6 minuters körning
SjukhusHAR Estepona 10 min körning
Internationell skolaQueens British Grammar School 8 minuters körning
Flygplats (Málaga) 59 min körning
Flygplats (Gibraltar) 32 min körning

Fakta

Referens
SH-00164G
Läge
Casares
Pris
€395.000 till €551.000
Sovrum
2 – 4
Boyta
99 – 180 m²
Terrasser
73 – 139 m²
Planerad inflyttning
2026
Lediga enheter
14 av 14
Strand
Playa Chica5 min med bil
Mataffär
Lidl6 min med bil
Sjukhus
HAR Estepona10 min med bil
Internationell skola
Queens British Grammar School8 min med bil
Flygplats
Málaga flygplats59 min med bil
Senast uppdaterad
2026-10-23

Vanliga frågor

Var exakt ligger Bliss Homes?

Bliss Homes ligger i Casares. Närmaste sjukhus, HAR Estepona, ligger 10 min med bil bort. Málaga flygplats ligger 59 min med bil bort.

Vad kostar bostäderna i Bliss Homes?

Priserna i Bliss Homes ligger mellan €395.000 och €551.000. Det motsvarar ungefär €2.850 till €4.550 per m² boyta. Den billigaste bostaden som är tillgänglig just nu: lägenhet med 2 sovrum för €395.000.

Hur är byn Casares?

En klassisk vit by på en bergstopp kring en morisk borg från 1100-talet, som vitkalkas på nytt varje vår när regnen passerat, och födelseort för Blas Infante, som räknas som den andalusiska identitetens fader. Den ligger ungefär 10 minuter från kusten, med Baños de la Hedionda, kostnadsfria svavelkällor i bruk sedan romartiden, nedanför. Områdesguide Casares och Manilva

Finns det en hundstrand nära Casares?

Ja. Playa Canina Piedra Paloma ligger på gränsen mellan Casares Costa och Estepona, ungefär 400 meter lång med sand, småsten och en hunddusch, öppen året runt sedan 2016. På alla andra stränder är hundar inte tillåtna från 1 juni till 30 september. Costa del Sol med hund: alla hundstränder från Casares till Marbella

Vilka typer av bostäder finns i Bliss Homes?

Bliss Homes har 14 lägenheter, med 2 – 4 sovrum och 99 – 180 m² boyta. Terrasser: 73 – 139 m².

Vilka faciliteter har Bliss Homes?

Bliss Homes erbjuder havsutsikt, bergsutsikt, utomhuspool, gym, underjordiskt garage och hiss.

Vilken energi- och teknikutrustning har bostäderna i Bliss Homes?

Bostäderna i Bliss Homes har aerotermi och luftkonditionering.

Hur långt är det till stranden från Bliss Homes?

Närmaste strand från Bliss Homes är Playa Chica, cirka 5 min med bil bort.

När blir Bliss Homes klart?

Planerat färdigställandeår för Bliss Homes är 2026.

Hur många enheter är fortfarande lediga i Bliss Homes?

14 av 14 enheter i Bliss Homes var listade som lediga den 2026-10-23.

Finns det planritningar eller en broschyr för Bliss Homes?

Planritningarna är bifogade till de enskilda enheterna på den här sidan. Projektbroschyren kan laddas ner på den här sidan. Santina Homes skickar ytterligare dokumentation på begäran.

Vilka internationella skolor finns nära Bliss Homes?

De närmaste internationella skolorna till Bliss Homes är Queens British Grammar School (brittisk läroplan, 8 min med bil), International Montessori School in Sotogrande (Montessori, 22 min med bil) och Atlas American School of Malaga (amerikansk läroplan, 24 min med bil).

Vilka golfbanor ligger närmast Bliss Homes?

De närmaste golfbanorna till Bliss Homes är Casares Costa Golf (2 min med bil) och Club de Golf Finca Cortesin (6 min med bil).

Kontakta oss

Begär PDF

Lämna dina uppgifter så skickar vi planlösningen och priset för denna enhet.

✓

Meddelandet mottaget, tack!

Vi återkommer inom en arbetsdag.

Ring WhatsApp